Lávka ponad Moravu spojí kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch a archeopark Mikulčice

Lávka ponad Moravu spojí kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch a archeopark Mikulčice

Lávka ponad Moravu spojí kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch a archeopark Mikulčice zdroj: FB

Lávku ponad rieku Morava spájajúcu Kopčany a Mikulčice slávnostne odovzdajú do užívania v utorok 29. októbra 2019 trnavský župan Jozef Viskupič a hejtman Juhomoravského kraja Bohumil Šimek.

Dielo vzniklo v spolupráci Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Juhomoravského kraja s finančnou podporou programu Európskej únie Interreg, programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou.

Začiatok stavby sa datuje na september 2017, v úvode tohtoročného leta kovové premostenie uložili na pripravené betónové piliere.

Hlavným cieľom medzinárodného projektu bolo prepojiť obce Mikulčice a Kopčany pre peších a cyklistov. Na moravskej strane bol vybudovaný cyklochodník spájajúci mikulčické hradisko s existujúcou sieťou lesných ciest vedúcich k lávke.

Na slovenskej strane bola vybudovaná nová cyklotrasa a trasa pre peších turistov. TTSK musel pre účel projektu pristúpiť k odkúpeniu zhruba priľahlých 12.000 m2 pozemkov, aby mohla byť zabezpečená prístupová komunikácia. Celkový rozpočet projektu je 3,79 milióna eur, TTSK sa bude podieľať sumou 2,22 milióna eur.

Po otvorení cesty sa spoja dve vzácne archeologické lokality, návštevníkom bude umožnený kontinuálny prechod v smere na obe náleziská, čo doteraz nebolo možné pre bariéru vodného toku.

Lokalita Mikulčice - Kopčany patrí k najvýznamnejším centrám, spojených s misiou sv. Cyrila a Metoda a príchodom kresťanstva. Je unikátna svojimi archeologickými nálezmi, má štatút národnej kultúrnej pamiatky a ašpiruje tiež na zápis do zoznamu pamiatok UNESCO. No kým v lokalite Mikulčíc je vybudovaná moderná expozícia s návštevníckym centrom a v pláne sú ďalšie rozvojové projekty s návštevnosťou cez 33.000 ľudí za rok, slovenská strana len usiluje o oživenie a sprístupnenie významných pamiatok v lokalite Kopčian. Okrem románskeho kostolíka z 9. storočia autentický barokový ráz krajiny dotvárajú pamiatky z doby cisárovnej Márie Terézie - cisársky žrebčín, tzv. kačenáreň a neďaleký zámok Holíč, ktorý bol letným sídlom Habsburgovcov.

Otáča sa lávka cez Moravu v Kopčanoch

Otáčanie lávky cez rieku Morava Mikulčice – Kopčany sa začalo vo štvrtok 25. júla 2019 cca od 8.00 hodiny. Lávka má dĺžku 143 metrov a budú na ňu nadväzovať chodníky pre peších a cyklistov.

VIAC TU: http://www.nazahori.sk/index.php/skalica/item/2577-foto-otaca-sa-lavka-cez-rieku-morava-v-kopcanoch

 

Začala výstavba lávky Mikulčice – Kopčany


 
 

V moravských Mikulčiciach 18.9.2018 slávnostne poklepali základný kameň lávky zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Juhomoravského kraja a zástupcovia okolitých miest a obcí.

Lávka spojí Mikulčice s Kopčanmi na Záhorí a vznikne tak mimoriadne zaujímavá cyklotrasa.

Viac TU: http://www.nazahori.sk/index.php/skalica/item/1459-foto-zacala-vystavba-lavky-mikulcice-kopcany-pred-stavbarmi-dostanu-prednost-bociany

Rate this item
(0 votes)
Last modified on pondelok, 28 október 2019 19:58

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón

Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón

Skalica, Expozícia kníhtlače

Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače

Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni

Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni

Marián Studenič a jeho premiéra v NHL

Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
5
6
19
20
26
27
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.