Skaličania budú platiť výrazne viac za komunálny odpad, aj keď sú v triedení TOP

Skaličania budú platiť výrazne viac za komunálny odpad, aj keď sú v triedení TOP

Obyvatelia Skalice a podnikatelia si v roku 2020 výrazne priplatia za komunálny odpad a to viac ako 32 eur. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva 30.10.2019.

Poslanci hlasovali aj o zmene VZN o nakladaní s komunálnym odpadom. Niektorí poslanci mali voči prijatej zmene výhrady. 

Návrh na zmenu intervalu, ktorý by pri rodinných domoch znamenal dvojtýždňový interval miesto súčasného jedného, však poslanci neodhlasovali a vývoz bude v nezmenenej frekvencii.

Mesto takmer o tretinu zvyšuje poplatok za jeho odvoz a likvidáciu, a to aj napriek tomu, že Skalica je lídrom v triedení odpadu. Viacerí poslanci návrh nepodporili.  Mesto by sa podľa nich malo skôr zamerať na znižovanie tvorby odpadu a podporu jeho triedenia. 

Podľa Inštitútu environmentálnej politiky ministerstva životného prostredia je najefektívnejším riešením nastaviť poplatky podľa vyprodukovaného objemu odpadu.

Miest a obcí s motivačnými poplatkami pribúda. V roku 2010 ich bolo na Slovensku približne sto, v roku 2018 sa ich počet zvýšil na 167. 

"Posledných päť rokov vznikali veľké nožnice medzi tým, čo dostaneme od občanov a podnikateľov, a tým, čo platíme za likvidáciu odpadu," uviedla Anna Mierna primátorka mesta Skalica.

"Poplatky do Environmentálneho fondu sa zvyšuje veľmi veľkým skokom. Tento rok je to sedem, na budúci rok 12 a v roku 2021 to bude až 18 eur za jednu tonu odpadu," uviedol riaditeľ spoločnosti VEPOS Peter Kuba, ktorá rieši v Skalici odvoz a likvidáciu odpadu.

 "Doteraz boli náklady približne 770.000 eur a strata mesta 200.000 eur. Predpokladáme, že po zavedení zmien vo VZN sa strata zníži o polovicu," informoval Jozef Hlavatývedúci stavebného oddelenia MsÚ v Skalici.

 

"Skalica patrí medzi prvé tri mestá v rámci separovania a bude mať pomaly najvyššiu cenu za vývoz komunálneho odpadu, čo mi nedáva zmysel. Treba zvýšiť podiel separovaného zberu, pretože ak to zostane v súčasnom stave, čo je približne 45 percent, tak nám to do budúcnosti nepomôže," vyjadril sa poslanec a bývalý primátor Ľudovít Barát.

 

"Mesto sa rozhodlo preniesť náklady na obyvateľov bez verejnej diskusie. Chýbala mi informácia, aká je možnosť využitia eurofondov a celková stratégia odpadového hospodárstva. Stojí za úvahu, či toto nie je služba občanovi, ktorú má mesto poskytovať a čiastočne ju dotovať," povedal poslanec a bývalý viceprimátor Milan Roman

Poslanec a bývalý viceprimátor Vladislav Horňák sa k schválenému zvýšeniu poplatkov za likvidáciu odpadov v meste Skalica vyjadril na svojom FB profile takto: "Na poslednom zasadnutí MsZ bol jedným z bodov i návrh zvýšenia poplatkov za likvidáciu odpadov. Návrh zmeny VZN predkladala primátorka Mierna. Poslanci venovali tomuto bodu zvýšenú pozornosť a téma bola intenzívne diskutovaná i na porade poslancov. Zmenu VZN sme ako poslanci podporili, pričom základnou argumentáciou bolo, aby zvýšenie poplatku bolo v súlade so zákonom o miestnych daniach a poplatkoch a neprekročilo zákonom stanovený limit. Na podnet predsedu ekonomickej komisie (Ing.M.Horňák) MsU Skalica dodatočne dopracoval a predložil poslancom kalkuláciu, ktorá doložila súlad návrhu zvýšenia poplatku so zákonom. Napriek nepopulárnosti tohto opatrenia, vedenie Mesta nás poslancov presvedčilo, že takéto zvýšenie je nevyhnutné a je v súlade so zákonom. Ako poslanec som tlmočil, že zahlasujem za toto opatrenie v očakávaní, že podmienky nového verejného obstarávania na dodávateľa likvidácie odpadov (r.2020) prinesú i zvýšenie kvality manažmentu odpadového hospodárstva a služieb pre občanov. Túto problematiku budem aj naďalej sledovať a vytvárať tlak, aby Mesto skvalitňovalo manažment likvidácie odpadov v meste."      

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on utorok, 05 november 2019 14:27

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Marián Studenič a jeho premiéra v NHL

Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL

Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020

Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020

Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre

Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre

Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020

Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada