Slovenská kronika 2020: Hlavnú cenu získala kniha Prvá svetová vojna a Záhorie

Slovenská kronika 2020: Hlavnú cenu získala kniha Prvá svetová vojna a Záhorie

V celoštátnej súťaži Slovenská kronika 2020 získala kniha Prvá svetová vojna a Záhorie – Pamätníky obetiam v regióne autorov Petra Brezinu, Róberta Svíbu a kol., hlavnú cenu medzi monografiami, ktorú vydalo  Záhorské múzeum v Skalici v roku 2019.

Kniha Prvá svetová vojna a Záhorie – Pamätníky obetiam v regióne získala hlavnú cenu v kategórii monografia o svetských či sakrálnych stavebných pamiatkach, pamiatkach ľudovej architektúry, národných kultúrnych pamiatkach a pod. 

Súťaž organizuje Národné osvetové centrum v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou, Slovenským národným múzeom a Združením miest a obcí Slovenska.

Viac TU: https://www.nocka.sk/wp-content/uploads/2020/10/Vysledkova-listina.pdf

Prvá svetová vojna a Záhorie 

V roku 2018 sme si pripomenuli ukončenie najväčšieho  svetového konfliktu  v dejinách, ktorý kruto poznamenal súdobú spoločnosť a zasiahol priamo alebo nepriamo do osudov každej rodiny. 

Z obcí a miest Záhoria odišlo v rokoch 1914 – 1918 na front bojovať vyše 33 000 chlapov, domov sa ich vrátilo  necelých 30 000, z ktorých takmer  tisícka mala trvalé invalidné následky a viac ako 2000 mladých mužov sa domov nevrátilo. Záhorské múzeum v Skalici v rámci širšie koncipovaného projektu vydalo pri príležitosti 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny knihu Prvá svetová vojna a Záhorie.  

Pri projekte sa podarilo získať mnoho vzácneho materiálu, z ktorého bol zostavený voľne nadväzujúci  druhý  diel knihy s podnadpisom Pamätníky obetiam v regióne. K 100. výročiu ukončenia vojny dokončil odborný pracovník Záhorského múzea Mgr. Róbert Svíba fotografickú dokumentáciu pamätníkov prvej svetovej vojny vo všetkých obciach regiónu Záhorie,  z ktorých časť obce k výročiu renovovali.

Fotografie ilustrujú  prvú najrozsiahlejšiu časť knihy s textom PhDr. Petra Brezinu, venovanú dokumentácii a problematike pamätníkov padlým v prvej svetovej vojne (260 strán).Ako vzácne svedectvo prinášame  denník účastníka vojny Ing. Dezidera Tomečka Odtiaľ-potiaľ s množstvom autentických, doposiaľ neznámych fotografií, ktorý sa podarilo uchovať v rodine jeho vnučky Bc. Kataríny Vozárikovej. Knihu uzatvára osem vojnových príbehov. Grafickú úpravu knihy zabezpečil Mgr Art. Peter Žúrek. 

zdroj: Záhorské múzeum v Skalici

Rate this item
(0 votes)
Last modified on streda, 28 október 2020 10:35

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
5
6
19
20
26
27
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.