V Gbeloch pred 107 rokmi objavili ropu, priekopníkom v ťažbe bol sedliak Ján Medlen

V Gbeloch pred 107 rokmi objavili ropu, priekopníkom v ťažbe bol sedliak Ján Medlen Featured

Pamätník Jána Medlena v meste Gbely Pamätník Jána Medlena v meste Gbely Mesto Gbely

Prvé ložisko ropy na Slovensku bolo objavené pred 107 rokmi v Gbeloch. Ropu navŕtali 10. januára 1914 a s jej priemyselnou ťažbou sa začalo o tri dni neskôr.

Z prvej sondy sa denne ťažilo asi 15 ton ropy. Odvtedy sa na našom území vyťažilo približne 3,5 milióna ton ropy. Najvyššia ťažba na slovenskom území bola dosiahnutá v roku 1963, a to 84.500 ton. V súčasnosti pokrýva domáca ťažba ropy len okolo 0,2 percenta spotreby.

Priekopníkom v ťažbe a využití zemného plynu, sprevádzajúceho náleziská ropy, bol gbelský sedliak Ján Medlen. Už dlhšie pozoroval plynové výrony, a to vtedy, keď chcel odvodniť močaristé časti pozemku, aby ich získal na poľnohospodárske obrábanie. Keď zistil, že ide o horľavé plyny, zišlo mu na um použiť ich na vykurovanie svojej chalupy.

A tak vykopal asi meter hlbokú jamu s priemerom približne 1,5 m, obložil ju tehlami a prikryl hlinou, čím vznikla podzemná nádrž na zachytávanie plynu. Odtiaľ viedol plyn priekopou, ktorú vyložil tehlami a prikryl hlinou až k chalupe, kde priekopa vyúsťovala priamo do jednoduchého ohniska. Týmto spôsobom začal vykurovať svoj domček.

Jedného dňa, keď chcel zapáliť oheň, netušiac, že chata je už naplnená nebezpečnou zmesou plynu, škrtol zápalkou. Vzápätí nastal prudký výbuch, ktorý rozmetal celú strechu Medlenového domku.

Informácia o výbuchu plynu sa dostala na ministerstvo financií uhorského kráľovstva, oddelenie pre štátne kutanie na zemný plyn, zemný olej a draselnú soľ. A tak sa na Záhorí objavili geológovia a prieskumníci a začalo sa hľadanie ropy. Prvú sondu začali vŕtať 28. októbra 1913 pomocou pojazdnej ručnej vŕtacej súpravy. Ložisko ťažkej ropy objavili v hĺbke 163 až 168 m.

Ropa sa stala počas prvej svetovej vojny vzácnou surovinou, čo sa prejavilo na jej stúpajúcej cene. Rakúsko-uhorská vláda preto ťažbu zvyšovala.

Geologicko-prieskumné práce v rokoch 1919 až 1945 prebiehali okrem Gbelov aj v Závode, Šaštíne, Moravskom Jáne, Kopčanoch, Holíči, Brodskom a neskôr aj v Gajaroch. Do vzniku ČSR v roku 1918 sa v Gbeloch vyťažilo 29.362 ton ropy a na jej ťažbe pracovalo približne 400 robotníkov.

Ropa z náleziska v Gbeloch patrí medzi ťažké ropy. Je to olejovitá kvapalina zelenej farby. Pôvodne sa používala aj na liečenie. Na mieste jej prvého nálezu sa nachádza pamätná tabuľa a jej objaviteľa Jána Medlena pripomína v Gbeloch na Naftárskej ulici pamätná busta.

V októbri 2013 otvorili v priestoroch základnej umeleckej školy novú muzeálnu expozíciu naftárstva. Vznikla pri príležitosti 100. výročia objavenia ropy na Slovensku gbelským rodákom Jánom Medlenom a 100. výročia začatia vrtných prác v regióne.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 10 január 2021 10:15

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Skalica, Jezuitský kostol

Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol

Skalica, Slnečné popoludnie

Skalica, Slnečné popoludnie Skalica, Slnečné popoludnie Skalica, Slnečné popoludnie Skalica, Slnečné popoludnie Skalica, Slnečné popoludnie

Mokrý Háj, Očianska studnička

Mokrý Háj, Očianska studnička Mokrý Háj, Očianska studnička Mokrý Háj, Očianska studnička Mokrý Háj, Očianska studnička Mokrý Háj, Očianska studnička

Holíč, Holíčsky zámok

Holíč, Holíčsky zámok Holíč, Holíčsky zámok Holíč, Holíčsky zámok Holíč, Holíčsky zámok Holíč, Holíčsky zámok

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.