FOTO+VIDEO: Kostol v Koválovci oslávi 200. výročie, má prejsť rekonštrukciou

FOTO+VIDEO: Kostol v Koválovci oslávi 200. výročie, má prejsť rekonštrukciou Featured

Kostol sv. Martina z Tours v obci koválovec. Kostol sv. Martina z Tours v obci koválovec. NaZahori.sk

V obci Koválovec si v auguste tohto roku pripomenú 200. výročie existencie Kostola sv. Martina z Tours. V obci majú plán aj na jeho rekonštrukciu.

Kostol sv. Martina z Tours v obci koválovec. NaZahori.sk

V najmenšej obci v okrese Skalica sa v rámci tohto výročia snažia zozbierať prostriedky na rekonštrukciu kostola. „Postavili a dokončili ho naši predkovia v roku 1821 za finančnej podpory zemana Jána Vietorisa, ktorý vtedy žil v našej obci,“ priblížil začiatky kostola starosta obce Patrik Renováček.

Kostol bol následne zrekonštruovaný v roku 1921 pri príležitosti 100. výročia. Podobne tomu bolo aj v roku 1971 o 50 rokov neskôr. „Ďalšie väčšie úpravy boli vykonané v druhej polovici deväťdesiatich rokov 20. storočia, keď sa spevnili základy kostola a vymaľoval interiér. V prvých rokoch 21. storočia prišlo k spevneniu brehu kostola gabiónmi a v roku 2006 prela obnovou fasáda kostola a bola položená zámková dlažba,“ doplnil starosta. Poslednou úpravou bola v roku 2014 rekonštrukcia strechy, kedy bol kostol zakrytý pálenou škridlicou.

Ako doplnil starosta obce, okrem účasti zemana Vietorisa a príspevkov cirkvi boli hlavnými prispievateľmi samotní obyvatelia obce. „Od roku 1948 však postupne ubúda ľudí, ktorí navštevujú sväté omše. V našej obci to to bolo okrem spoločenskej situácie aj v dôsledku úbytku obyvateľov. V roku 2014 sa ešte pri oprave strechy našli ľudia, ktorí vyzbierali sumu 4129 eur,“ informoval Renováček.

Kostol podľa neho nie je len otázkou viery. „Je tiež z historického hľadiska jedinou budovou v obci, ktorá sa dožila takéhoto veku. Aj keď nie je zaujímavá z celoštátneho hľadiska a preto ju štát financovať nebude, pre nás Koválovčanov cenná je a bude. Kostol je majetkom cirkvi, ale nehnuteľným, čo znamená, že ho nikto nikdy inde neprenesie,“ naznačil starosta, že aj keď obec majetok nevlastní, slúži predovšetkým jej obyvateľom.

Verím, že tak ako naši predkovia nenecháme náš kostol schátrať a k narodeninám ho dôstojne pripravíme. V rámci prípravy by sme chceli zvládnuť výmenu okien, obnovu opadanej fasády, drobné opravy interiéru a rekonštrukciu zámkovej dlažby okolo kostola. Celá rekonštrukcia bude uskutočňovaná v spolupráci s farským úradom v Chropove,“ prezradil konkrétnejšie plány starosta obce.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on streda, 13 január 2021 13:54

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020

Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020 Skalica, útulok, venčenie na Štedrý deň 2020

Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre

Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Výstava Rodina v tradičnej ľudovej kultúre

Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020

Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020 Pavol Masaryk - rozlúčka s kariérou, Holíč 30.8.2020

MFK Skalica - Slavoj Trebišov, futbal 29.8.2020

MFK Skalica - Slavoj Trebišov, futbal 29.8.2020 MFK Skalica - Slavoj Trebišov, futbal 29.8.2020 MFK Skalica - Slavoj Trebišov, futbal 29.8.2020 MFK Skalica - Slavoj Trebišov, futbal 29.8.2020 MFK Skalica - Slavoj Trebišov, futbal 29.8.2020
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada