Všetky bábätká covid pozitívnych rodičiek v skalickej nemocnici sa narodili zdravé

Všetky bábätká covid pozitívnych rodičiek v skalickej nemocnici sa narodili zdravé Featured

Primár Peter Budinský s kolegyňou Primár Peter Budinský s kolegyňou Fotky: FNsP Skalica

Fakultná nemocnica s poliklinikou má najťažšie pandemické obdobie s najväčšou pravdepodobnosťou už za sebou.  

Okrem bežných covidových pacientov museli zdravotníci v Skalici riešiť aj osobitnú skupinu pacientov s koronavírusom – budúce mamičky a rodičky.

Špecifický prístup, špecifická situácia, keď sa radosť z očakávania bábätka spája s obavou, či to zvládne matka a ako sa jej diagnóza podpíše na dieťatku bola obrovskou výzvou aj pre skúsených zdravotníkov z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

Čo všetko táto epocha priniesla opísal v rozhovore primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia skalickej nemocnice MUDr. Peter Budinský.  

 

Foto: MUDr. Peter Budinský

Ako ste vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou riešili súvislosť rodičiek a diagnózu covid-19? Za posledné týždne ste mali viacero covid pozitívnych rodičiek, do nemocnice už prišli s tým, že mali koronavírus? 

Tehotné a rodičky s ochorením covid-19 by som rozdelil na tri skupiny. Prvá skupina boli rodičky a tehotné bez klinických príznakov, u ktorých sme riešili gynekologické a pôrodnícke problémy,  poradne a eventuálne iné komplikácie súvisiace s graviditou, pričom covid sa riešil len zo stránky epidemiologickej. Druhú skupinu tvorili tehotné pacientky s ťažkými klinickými prejavmi covidu,  u ktorých sme riešili komplikácie podaním antibiotík, resp. oxygenoteapiou. Tieto boli následne prepustené domov, niektoré už spontánne porodili a niektoré sú ešte doma a na pôrod sa chystajú. Tretiu skupinu tvoria rodičky v termíne pôrodu alebo pred termínom, u ktorých covid skomplikoval situáciu natoľko, že sme boli nútení ukončiť tehotnosť cisárskym rezom. U nás sme mali takéto prípady dva. Jednej pacientke sa po cisárskom reze stav zlepšil a bola spolu s dieťatkom prepustená domov, druhú pacientku sme v ťažkom stave prekladali do inej nemocnice. Vieme o troch prípadoch, kedy rodičky prišli do pôrodnice už otestované a informovali nás o svojej pozitivite na SARsCov-2 pri príchode na pôrodnicu. 

Môžete zhrnúť opatrenia v skalickej nemocnici ohľadne rodičiek a pôrodov? 

Stále platí prísny zákaz návštev. Rodičky sú pri príjme na pôrodnicu antigénovo a následne PCR testované. Opakované testovanie rodičiek sa riadi usmerneniami nemocničného epidemiológa. Pozitívna rodička je izolovaná od ostatných rodičiek počas celého pobytu v nemocnici, pôrod nevynímajúc. Od rodičiek s covid-19 vyžadujeme aj rúško pri pôrode. Všetci sa snažia prispôsobiť situácii a spoločne sa snažíme, aby sme využili možnosti, ktoré máme k dispozícii, aby sa u nás rodičky cítili bezpečne, príjemne a mohli na svet priviesť zdravé dieťa aj v tejto nepriaznivej epidemiologickej situácii. Zatiaľ sa nám to pozitívne vracia aj od mamičiek a až na výnimky sa správajú zodpovedne a k opatreniam pristupujú zodpovedne.Personál dodržiava všetky protiepidemické opatrenia. Hygiena rúk, tvárová ochrana a nosenie ochranných pracovných prostriedkov dodržiava personál pôrodnice vrátane anestéziologického tímu, personálu nenotalogického oddelenia a nezdravotníckych pracovníkov gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.  

A ako v podmienkach pandémie prebiehajú pôrody? 

Väčšina covid pozitívnych rodičiek porodila spontánne, dva pôrody sme realizovali cisárskym rezom práve kvôli komplikáciám súvisiacim s covid ochorením. V obidvoch prípadoch išlo o závažné dýchacie ťažkosti. Väčšina rodičiek mala ľahký alebo mierny priebeh, najčastejšie bezpríznakový. V ďalších dvoch prípadoch hospitalizácie s covid pneumóniou u tehotných sme úspešne na oddelení zvládli liečbu koronavírusového ochorenia a rodičky boli prepustené. Jedna z nich už porodila, druhá bez komplikácií pokračuje v gravidite. Stav jednej rodičky so zápalom pľúc si vyžadoval riadené dýchanie (UPV), rodička bola po pôrode preložená do iného zariadenia a napojená na UPV. Dieťatko ostalo v starostlivosti neonatologického oddelenia v Skalici. 

FOTO: Monika s Matejom z Holíča na pôrodnej sále 

Má pandémia a stav rodičiek, najmä tých covid pozitívnych zákonite negatívny dopad na bábätká? 

Všetky bábätká covid pozitívnych rodičiek sa narodili zdravé. Podpora včasného kontaktu takejto matky a dieťaťa spolu s podporou laktácie po spontánnom pôrode sa realizuje už na pôrodnej sále, kde sú vykonávané aj základné pediatrické vyšetrenia. Vďaka výbornej spolupráci personálu pôrodnice a neonatologického oddelenia sa bonding a pokus o samoprisatie uskutočňoval u všetkých rodičiek po spontánnom pôrode. U rodičiek po pôrode cisárskym rezom to závažný stav covid ochorenia neumožňoval. Pri operačnom ukončení pôrodu sú novorodenci so súhlasom pediatra umiestnení po pôrode v izolačnom boxe, kým nie sú preložení k matke. Stav všetkých covid rodičiek po spontánnom pôrode umožňoval spoločný rooming-in pobyt matky s dieťaťom. Všetky režimové opatrenia sú nastavené tak, aby nemuseli covid pozitívne matky s dieťatkami po pôrode opúšťať izbu a boli tak čo najviac chránené ostatné rodičky. Matky sú umiestnené na izbách so samostatnými hygienickými zariadeniami, strava im je nosená v termo boxoch na izbu a zvyšné skríningové vyšetrenia, ktoré sú bežne vykonávané u rodičiek na pôrodnici, boli u týchto rodičiek naplánované na obdobie po odchode z pôrodnice, aby sa minimalizoval prenos infekcie. 

Koľko celkovo pôrodov covid pozitívnych rodičiek ste v Skalici mali? 

Počas druhej vlny pandémie sme na našom gynekologicko-pôrodníckom oddelení mali 13 covid pozitívnych rodičiek,ktoré u nás aj rodili.  

Pandémia kládla nároky aj na vybavenie a možnosti tej ktorej pôrodnice. Tým, že ste realizovali v uplynulom období v Skalici rozsiahlu rekonštrukciu, bola to výhoda? 

V roku 2019/2020 prebehla v skalickej nemocnici rozsiahla modernizácia operačných a pôrodných sál gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v celkovej hodnote takmer 1,26  milióna eur. Súčasťou projektu bolo vybavenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia novou zdravotníckou technikou, nábytkom a iným potrebným zariadením. Kompletné zariadenie pôrodných boxov a sekčnej sály pôrodnice zahrnuje vybavenie rekonštruovaných priestorov novými pôrodnými lôžkami, operačnými lampami a mobilným operačným stolom pre sekčnú sálu. Vybavenosť operačných sál v najvyššom európskom štandarde predstavuje  nielen kvalitatívne lepšie podmienky pôrodov a hygienickejšie, efektívnejšie a príjemnejšie pracovné podmienky pre personál gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Skalici, ale aj rozšírenie možností v gynekologickej operatíve a poskytnutie vyšších operačných štandardov pre naše pacientky.Od roku 2015 sa postupne realizujú menšie i náročnejšie zásahy na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, ktoré boli zacielené z väčšej časti na pacientky a ich komfort pri pobyte na oddelení. Postupne sa realizovali výmena okien, otvorenie návštevnej miestnosti, modernizácia pacientskych izieb, odsávanie a modernizácia hygienických zariadení a ďalších priestorov. 

Podpísala sa pandémia aj na počte pôrodov? Zaznamenali ste pokles? 

Pôrodnosť nám v čase pandémie neklesla, práve naopak. Dôvodom je pravdepodobne zníženie mobility rodičiek v súvislosti s najbližším miestom pôrodu. 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 24 apríl 2021 08:31

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón

Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón Skalica, Nemocnica - onkologický pavilón

Skalica, Expozícia kníhtlače

Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače Skalica, Expozícia kníhtlače

Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni

Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni Holíč, Rozhľadňa na Hrebeni

Marián Studenič a jeho premiéra v NHL

Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL Marián Studenič a jeho premiéra v NHL

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
5
6
19
20
26
27
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.