FOTO+VIDEO: Jezuitský kostol je po rekonštrukcii pýchou Skalice

FOTO+VIDEO: Jezuitský kostol je po rekonštrukcii pýchou Skalice Featured

Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Vlado Miček

História jezuitov v Skalici sa začala písať v roku 1660. Prvé dva roky bývali na radnici, ďalších 25 rokov využívali kostol, ktorý dnes poznáme ako Kláštor milosrdných bratov.

Jezuitský kostol, Skalica NaZahori.sk

Medzitým si začali stavať budovu, v ktorej mali školu a kláštor. Škola bola neskôr povýšená na kolégium. Samotný kostol si začali stavať až začiatkom 18. storočia a stavali ho s prestávkami 10 rokov. Po jeho dokončení sa stal najväčším a najkrajším kostolom v Skalici. Bol pestrý, mal niekoľko oltárov, na ktorých boli vyrezávané drevené sochy a vzácne obrazy,“ prezradila začiatky jezuitov v kráľovskom meste turistická sprievodkyňa Ľubica Rozborilová. Jezuiti boli uznávanými pedagógmi. Okrem toho, že sa so žiakmi učili, hodne s nimi hrávali aj divadelné predstavenia a učili ich hrať na rôzne hudobné nástroje.

Jezuiti opustili Skalicu v roku 1773

V roku 1773 museli jezuiti zo Skalice odísť. „Komplex budov bol potom ponúknutý Paulínom, ktorí do týchto priestorov prišli z iného kostolíka v Skalici. Pôsobili tu asi 10 rokov a takisto museli odísť aj oni. Po Pavlínoch ho prebrali do svojej starostlivosti františkáni. Kostol ešte nejakú dobu slúžil na školské a spolu s Farským kostolom aj na mestské omše, ale následne bol vyňatí z majetku cirkvi. Zariadenie, bolo prenesené do iných kostolov a niečo sa aj postrácalo. Stratili sa napríklad drevené vyrezávané sochy. Nedávno sa štyri z nich objavili neďaleko Prahy a boli privezené späť do kostola a návštevníci si ich môžu opäť pozrieť,“ pridala zaujímavé informácie o histórii kostola sprievodkyňa.

Kostol zažil aj zlé obdobia, bývali v ňom aj vojaci

Kostol začal časom chátrať a slúžil aj ako dreváreň, sýpka či sklad papiera. Niečo sa v kostole aj zničilo. Napríklad. vzácny barokový organ, ktorý bol hore na chóruse a aj približne 70 hudobných nástrojov, ktoré jezuiti používali. Jeden čas tu dokonca bývali aj vojaci.

Kostol zrenovovali v r. 2011 za takmer 2,7 milióna 

Až v 21. storočí začalo kostolu svitať na lepšie časy, keď sa na jeho obnovu podarilo získať finančné prostriedky. Mesto ho nechalo zrenovovať a v novembri 2011 bol po rozsiahlej rekonštrukcii opätovne sprístupnený verejnosti. Už neslúži na cirkevné obrady ale ako kultúrne centrum. Bývajú tu koncerty, promócie, civilné sobáše, vítanie občiankov a podobne. Náklady na rekonštrukciu kostola predstavovali takmer 2,7 milióna eur.

Kostol skrýva mnoho zaujímavostí

Hrdosťou kostola je skvelá akustika, jedna z najlepších v strednej Európa a zaujímavosťou je aj druhý najväčší obraz na Slovensku. Ide o bývalý oltárny obraz a je na ňom namaľovaný výjav zo života sv. Františka Xaverského, ktorému bol tento kostol zasvätený.

Ako pod každým kostolom aj pod týmto sa nachádzajú krypty. Ako jediné v Skalici sú však sprístupnené. Je tu 34 lokulov, čiže otvorov, do ktorých boli pochovávaní jezuitskí a pavlínski mnísi.

Jeden organ je z Anglicka, druhý z Bratislavy

Pýchou kostola je organ, ktorý bol privezený v roku 2011 z anglického mesta Sheffield. Je z dielne Alberta Keatesa a mesto ho zakúpilo v roku 2008 na základe organologického prieskumu z roku 2004, ktorý preukázal vynikajúce akustické parametre priestoru lode kostola. „Využíva sa na všetkých podujatiach, ktoré sa v ňom organizujú. Má viac ako 850 píšťal a aj keď ide o menší organ, neznamená to, že je menej významný. Zaujímavosťou je, že zo zadnej strany je plexisklo a ľudia si ho môžu obísť a zo zadnej strany sa pozrieť ako vyzerá,“ priblížila organ Rozborilová.

Momentálne sa už inštaluje nový na chóruse, ktorý bol privezený z Dómu sv. Martina, kde si kúpili nový. „Reštaurujeme organ Vincenta Možného, ktorý bol postavený v roku 1882. Reštaurovanie prebieha už niekoľko rokov nakoľko organ má takmer 2000 píšťal. Okrem toho bol postavený v zlom období, keď sa šetrilo na všetkých komponentoch. V súčasnosti sú už zreštaurované takmer všetky časti. V záverečnej fáze sa uskutoční intonácia píšťal a samotné ladenie,“ doplnil pre NaZahori.sk reštaurátor a organár Ján Valovič.

V kostole zaujmú aj spovednice, ktoré boli opravené tak, že z dvoch až troch sa podarilo spraviť jednu zrekonštruovanú. „Okrem nich je v kostole aj stôl, o ktorom sa predpokladá, že v roku 1918 na ňom bola podpísaná dohoda o dočasnej vláde v Skalici. Určite bol použitý, keď sa tu sadila v roku 1919 Lipa slobody. Momentálne má skôr ozdobnú funkciu a slúži pri rôznych podpisových akciách ako sú sobáše a podobne,“ prezradila ďalšiu zaujímavosť Rozborilová.

Jezuitský kostol sa po renovácii stal určite jedným z najzaujímavejších miest, ktoré by ste v rámci návštevy Skalice nemali vynechať a vyhradiť si na jeho prehliadku dostatočný čas.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 12 október 2021 15:35

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Skalica, Deň otvorených búd

Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd

Kátov, Bejzbalisti oslávili 30 rokov

Kátov, Bejzbalisti oslávili 30 rokov Kátov, Bejzbalisti oslávili 30 rokov Kátov, Bejzbalisti oslávili 30 rokov Kátov, Bejzbalisti oslávili 30 rokov Kátov, Bejzbalisti oslávili 30 rokov

Holíčsky zámok na jeseň

Holíčsky zámok na jeseň Holíčsky zámok na jeseň Holíčsky zámok na jeseň Holíčsky zámok na jeseň Holíčsky zámok na jeseň

Radošovce

Radošovce Radošovce Radošovce Radošovce Radošovce

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.