Kopčany

Župan Viskupič: Vítam vyhlásenie ochranného pásma medzi Kopčanmi a Holíčom

V piatok 19. novembra 2021 bola zverejnená verejná vyhláška Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, ktorý svojim rozhodnutím vyhlásil ochranné pásmo medzi Pamiatkovou zónou Kopčany a nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou Kaštieľ s areálom v Holíči.

Trnavský župan Jozef Viskupič túto skutočnosť privítal. Uviedol, že „trnavská župa má negatívny postoj k výstavbe intermodálneho prekladiska pri Holíči. Realizácia zámeru by nezvratne znížila hodnotu tohto územia, ako aj kultúrno-historického dedičstva nadnárodného významu. Okrem toho, že by prišlo k narušeniu archeologického náleziska medzi Kopčanmi a Holíčom, ide aj o environmentálny zásah v území Záhorského Pomoravia. Rozhodnutie Pamiatkového úradu Slovenskej republiky o ochrane tejto unikátnej časti Trnavského kraja, preto považujem za správne, či už z pohľadu zachovania kultúrneho dedičstva alebo rozvoja cestovného ruchu. Súčasne nás viac ako symbolicky povzbudilo v ďalšej snahe o zápis Archeoparku Kopčany-Mikulčice do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, na čom aj naďalej spolupracujeme s Juhomoravským krajom.

Trnavská župa vyjadrila zásadný nesúhlas s realizáciou zámeru výstavby intermodálneho prekladiska v Holíči aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania ku Koncepcii rozvoja intermodálnej dopravy Slovenskej republiky do roku 2030. Žiada vypustenie vety, ktorá uvádza Holíč ako mesto, kde môže byť vybudovaný intermodálny terminál. Druhá pripomienka je žiadosťou o zobjektívnenie zmienky o predmetnom zámere na inom mieste v materiáli, a to uvedením nesúhlasu českej strany, ochranárskych združení či obyvateľov a predstaviteľov dotknutých obcí, najmä obce Kopčany.

Partnerské kraje dlhodobo rozvíjajú potenciál historického i sakrálneho cestovného ruchu aj vďaka spolufinancovaniu zo zdrojov Európskej únie. Medzi doterajšie aktivity patrí spojenie archeoparkov na oboch brehoch rieky Morava v roku 2019 Lávkou Veľkej Moravy, ktorá je určená pre chodcov a cyklistov. Priľahlá sieť chodníkov a cyklotrás vedie napríklad aj k vzácnemu Kostolu sv. Margity Antiochijskej či žrebčína alebo kačenárne v Kopčanoch. Cez územie prechádza aj Cyrilometodská cesta, ktorá tento rok získala prestížnu certifikáciu Kultúrna cesta Rady Európy, a to ako prvá z takto certifikovaných ciest, ktorá je zameraná na slovanské kultúrne dedičstvo.

Novým impulzom pre zintenzívnenie tejto spolupráce bude aj plánované založenie Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Veľká Morava.

Tlačová správa

Recent Posts

📺 História Mohyly M. R. Štefánika na Bradle

Mohyla M. R. Štefánika bola slávnostne odhalená na Bradle v nedeľu 23. septembra 1928. O…

46 minút ago

Svetový deň slobody tlače: Slobodné médiá sú súčasťou demokracie

Svetový deň slobody tlače: Zachovanie slobodných, nezávislých a pluralitných médií je kľúčové pre odolné a zdravé demokracie. Ochrana…

15 hodín ago

V predvečer 105. výročia smrti Štefánika prijala jeho prasynovca prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala dnes 3. mája 2024 prasynovca Milana Rastislava Štefánika Petra Kaňku.…

17 hodín ago

Oprava mostov medzi Lábom a Zohorom aj na Pezinskej Babe

Správca župných komunikácií II. a III. triedy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) kraji na základe vykonanej diagnostiky…

21 hodín ago

Na Záhorí nehoda mladíkov, úradovať mal alkohol, jeden je v kritickom stave

Dopravní policajti dnes 3.5.2024, v skorých ranných hodinách, riešili dopravnú nehodu medzi obcami v okrese…

23 hodín ago

Košariská-Brezová: Prezidentka prijme prasynovca Štefánika

Prezidentka Zuzana Čaputová prijme v piatok 3. mája 2024 predpoludním prasynovca Milana Rastislava Štefánika Petra…

2 dni ago