Vo Vrbovciach osadili pamätnú tabuľu Johanke Hrebendovej Bórikovej

Vo Vrbovciach osadili pamätnú tabuľu Johanke Hrebendovej Bórikovej

Vo Vrbovciach osadili pamätnú tabuľu Johanke Hrebendovej Bórikovej fotky: NaZahori.sk

V obci Vrbovce v okrese Myjava slávnostne osadili v nedeľu 26.7.2020 na kultúrnom dome pamätnú tabuľu Johanke Hrebendovej Bórikovej, ktorá patrí medzi popredné osobnosti revolučného obdobia 1848 - 49.

Pamätnú tabuľu inštalovali v obci 140 rokov po úmrtí tejto významnej osobnosti obce.  

"Znovuodhalenie pamätnej tabule je predovšetkým zásluhou občianskeho združenia (OZ) Johanky Hrebendovej Bórikovej.  Združenie si ju pripomenulo nielen touto tabuľou, ale aj starostlivosťou o jej hrob a cez jej osobu zviditeľňuje aj samotnú obec. Zaujímavosťou je, že nielen Johanka, ale aj jej bratia Jaroslav a Karol zohrali veľmi významnú úlohu v Slovenskom národnom povstaní počas meruôsmych rokov 19. storočia," uviedol Dušan Eliáš, starosta obce Vrbovce. 

Na počesť tejto významnej osoby obce odhalili vo Vrbovciach  pamätnú tabuľu na kultúrnom dome už druhýkrát. "Pôvodnú tabuľu nainštalovali na budove kultúrneho domu už v októbri 1969. Hlavným rečníkom pri tejto udalosti bol historik Karol Rosenbaum. Plánovaný bol skorší termín odhalenia, ale ten nebolo možné dodržať pre celoštátny zákaz zhromaždení po udalostiach v auguste 1968," doplnil Pavol Vandelia, predseda OZ. Pri oprave fasády kultúrneho domu sa pamätná tabuľa poškodila a odvtedy ju neosadili.

Hrebendová-Bóriková sa narodila v českom Humpolci v rodine evanjelického kňaza pôvodom z Myjavy. 

"Dospievajúce roky prežila v Sobotišti, Prietrži, Senici a Vrbovciach, na miestach, kde bol jej otec farárom. Vydala sa za peštianskeho lekára Hrebendu, ktorého opustila, pretože nedokázala zniesť jeho alkoholizmus a usadila sa u sestry Anny vo Vrbovciach," povedal historik Pavol Pánik.

V revolučných rokoch 1848 - 1849 organizovala Hrebendová-Bóriková zdravotnícku pomoc pri ošetrovaní ranených a chorých slovenských dobrovoľníkov. "Hrebendová bola v podstate prvou známou ošetrovateľkou priamo na bojisku. Z historického pohľadu predstihla aj Florence Nightingalovú a Nikolaja Ivanoviča Pirogova, ktorí organizovali prvú pomoc raneným v krymskej vojne v rokoch 1853 - 1856," spresnil Pánik

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 26 júl 2020 13:33
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada