Categories: Záhorie

Netradičná liečba Žigmunda Luxemburského na hrade Korlátka

Choroby neobchádzali ľudstvo v žiadnom období. Preto človek vždy hľadal spôsoby, ako ich liečiť.

Mnohé lieky a liečby z obdobia stredoveku sa nám dnes môžu zdať ako bizarné či drastické. Jeden zo známych príbehov sa odohral na Záhorí. V roku 1404 sa slávneho kráľa Žigmunda Luxemburského pokúsili otráviť. Neobvyklú liečbu podstúpil na Záhorí na hrade Korlátka.

Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera v rámci série Stretnutie s históriou pripravilo posedenie s historičkou Danielou Dvořákovou na tému zdravotnej starostlivosti a životosprávy ľudí v období stredoveku.

foto: obeccerova.sk

Hrad  Korlátka

 Gotický hrad, hradná ruina Korlátka sa nachádza na severozápade Malých Karpát  pri obci Cerová ( predtým Cerová-Lieskové) (Podhradie) v miestnej časti Rozbehy v senickom okrese približne 34 kilometrov od krajského mesta Trnava. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z 23.marca 1324, kde sa spomína pod názvom Korlathkeu a týmto patrí k jedným z najstarších písomne doložených hradov na Slovenku.  Leží vo výške 455 metrov v zalesnenom teréne na skalnej vyvýšenine nad obcou. Od toho sa odvodzuje aj jeho meno (maď. korlát – bariéra, zábradlie, kő – kameň). Hrad bol vybudovaný ako strážny bod na západnej hranici Uhorska s výhľadom na Záhorie, resp. Borskú nížinu a široké okolie. Presnejšie strážil starú Českú cestu vedúcu z Prahy do Budína, ktorá slúžila na obchodnú výmenu, ale aj na vojenské ťaženia.

foto: obeccerova.sk

Hrad bol, predmetom bojov Matúša Čáka Trenčianskeho  s kráľom Karolom Róbertom s Anjou a potom ho museli v roku 1315 opravovať. V roku 1394 ho spolu s ďalšími hradmi daroval kráľ Žigmund svojmu obľúbencovi veľmožovi Stiborovi zo Stiboríc a neskôr jeho syn Stibor II. Keďže on v roku 1434 zomrel bez potomkov, hrad sa opäť stal kráľovským majetkom. 

Niekoľkokrát hrad navštívil aj Žigmund Luxemburský. Údajne sa tu aj liečil, keď sa ho pokúsil otráviť vo vojenskom tábore pri Znojme jeho brat Václav IV, ktorý mu do vína po vzájomnom konflikte nechal naliať jed. V auguste roku 1404 ho priviezli na hrad v zlom zdravotnom stave s tráviacimi ťažkosťami a veľkými bolesťami brucha. Podľa Eberharda Windecka, Žigmundovho životopisca, rakúske knieža Viliam poslal promptne na hrad lekára zo Švábska, aby sa pokúsil vyliečiť kráľa. Liečba bola veľmi netradičná. Kráľa zavesili dole hlavou, aby z neho všetok jed vytiekol. Hoci diagnóza mohla byť rôzna a kráľ sa mohol nakaziť napríklad brušným týfom či červienkou, po tejto liečebnej metóde zázračne vyzdravel.  

foto: obeccerova.sk

Beseda s názvom Ako kráľa Žigmunda liečili na hrade Korlátka sa uskutoční v galérii Mestského centra kultúry Malacky v utorok 6. februára o 18.00 h

Zdroje : wikipedia.org a malacky.sk a obeccerova.sk

Nazahori.sk

 

Redakcia

Recent Posts

Svetový deň slobody tlače: Slobodné médiá sú súčasťou demokracie

Svetový deň slobody tlače: Zachovanie slobodných, nezávislých a pluralitných médií je kľúčové pre odolné a zdravé demokracie. Ochrana…

6 hodín ago

V predvečer 105. výročia smrti Štefánika prijala jeho prasynovca prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala dnes 3. mája 2024 prasynovca Milana Rastislava Štefánika Petra Kaňku.…

8 hodín ago

Oprava mostov medzi Lábom a Zohorom aj na Pezinskej Babe

Správca župných komunikácií II. a III. triedy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) kraji na základe vykonanej diagnostiky…

11 hodín ago

Na Záhorí nehoda mladíkov, úradovať mal alkohol, jeden je v kritickom stave

Dopravní policajti dnes 3.5.2024, v skorých ranných hodinách, riešili dopravnú nehodu medzi obcami v okrese…

13 hodín ago

Košariská-Brezová: Prezidentka prijme prasynovca Štefánika

Prezidentka Zuzana Čaputová prijme v piatok 3. mája 2024 predpoludním prasynovca Milana Rastislava Štefánika Petra…

1 deň ago

📷 Na Záhorí je nové zariadenie podporovaného bývania

Koncom apríla Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozšíril ponuku sociálnych služieb. Otvoril totiž nové zariadenie podporovaného…

1 deň ago