Zohor

Oľga Drahošová: Fašiangy v Zohore kedysi a dnes

Po vianočných, novoročných a trojkráľových sviatkoch prichádza v spoločnosti čas všeobecnej zábavy, návštev plesov a divadiel, prichádzajú fašiangy.

O fašiangoch v Zohore kedysi a dnes pre NaZahori.sk zhrnula etnografka Oľga Drahošová, pochádzajúca z tejto malebnej obce v okrese Malacky. Počas kariéry sa venovala výskumom ľudovej kultúry v tejto oblasti. 

Na Záhorí je to fašank

Fašiangy – obdobie, trvajúce od Troch kráľov do Popolcovej stredy, kedy sa začína štyridsať dní trvajúci pôst, vrcholiaci na Veľkú noc. Toto obdobie nesie rôzne pomenovania.  Starobylý je názov masopust, ktorý sa dodnes používa na Morave a v Čechách, na Slovensku sa však udomácnilo pomenovanie fašiangy, čo má pravdepodobne pôvod v nemčine. Na Záhorí je to fašank.

Obdobie svadieb, zábav, či zabíjačiek

Pretože fašiangy patrili v minulosti k najveselšiemu obdobiu v hospodárskom roku, zvyklo sa v tomto čase konať najviac svadieb, zábav, výročných plesov, bálov, ochotníckych divadelných predstavení, ale aj priadok, drápačiek peria a spoločenských susedských posedení. Je to aj čas domácich zabíjačiek.

zdroj: foto poskytla Oľga Drahošová

Fašiangy mali rôznu dĺžku trvania, ktorá závisela od termínu pohyblivého sviatku Veľkej noci. Veľkonočná nedeľa pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne t. j. po 21. marci, ktorý je považovaný v astronomickom kalendári za deň jarnej rovnodennosti tzn. prvý jarný deň.

Fašanki to sú svátki, ze šenku do šenku…

Fašiangové obdobie si pochvaľovali mnohí návštevníci hostincov hovoriac: Fašanki to sú svátki, ze šenku do šenku… Fašiangové veselenie vrcholilo „na konec fašank“,  posledné tri dni v nedeľu, pondelok a utorok pred popolcovou stredou.

Dospelá mládež obchôdzky so živou hudbou

V pondelok a utorok organizovala dospelá mládež obchôdzky so živou hudbou po dedine, pričom navštevovali najmä domy, kde mali dievčence na vydaj. Po príchode do domov vytancovali domácich, za čo boli pohostení a dostali aj výslužku v podobe slaniny, klobás, šišiek, vajec. V sprievode v maskách boli  tanečnice, cigánky, ale aj vojaci, agenti, mäsiari, kominári, žongléri,  pričom nechýbali ani zvieracie masky. Za „mačkare“ boli najčastejšie prezlečení chlapci.

zdroj: foto poskytla Oľga Drahošová

Sprievod prechádzal dedinou a vyspevoval

Fašanki, Turice, Velká noc ide,
do nemá kožucha zima mu bude.
Ja nemám kožucha len sa tak trasem,
Dajte mi slaňini nech sa vipasem.
Počable, počable muj mili pane,
šecko mi bereme aj hruski plané.
A tam hore na komore máte kočku na suanine,
Dzite si ju odehnat
a nám kúšček odrezat
Kus kus jako hus
Erce erce jako dverce,
ešče ešče jako kléšče.
Ket sa máte porezat,
Idem si sám odrezat.
Tuto nám nedali, tuto nám dajú
Kocúra zabili, suaňinu majú.

Po skončení obchôdzky sa usadili vo vybranom hostinci a tam si pripravili z prinesených naturálií pohostenie. Z vybraných peňazí vyplatili krčmára a muziku.

Mladí chlapci chodili „počable“

Aj malí chlapci chodili k rodine a susedom s drevenými šabličkami a so spevom. Hovorilo sa , že chodili „počable“ a za odmenu dostávali fašiangové pečivo šišky, fánky a drobný peniaz.

Pochovávanie basy či bubna

V utorok o polnoci zábava končila symbolickým smútočným sprievodom a pochovávaním basy či bubna, predstieraným oplakávaním a rozlúčkou s neviazaným veselím. Tak sa skončilo nespútané fašiangové obdobie a nasledujúci deň „škaredá streda“ alebo aj „popelec“ zahájil pôst, ktorý končil na Bielu sobotu. Od popolcovej stredy sa prísne zakazovalo konzumovať mäso a mäsové výrobky, v dávnych časoch sa dokonca ani nesmelo variť na masti, ale len na oleji a nekonzumovali ani mlieko a mliečne výrobky, lebo aj tie obsahovali živočíšny tuk. Ba aj všetky hrnce, panvice, kotliny kde boli zvyšky mastného napríklad od fašiangovej zabíjačky, vyumývali a odložili.

zdroj: foto poskytla Oľga Drahošová

Fašiangy a ľudové múdrosti

K fašiangom sa viazalo niekoľko ľudových, rokmi overených, múdrostí. Ak bol „fašank“ krátky, hovorilo sa, „Krátki fašank na škaredé dzífki“. To znamenalo, že krátke fašiangy priali dievčatám menej pekným, lebo chlapci, ktorí sa chceli čo najskôr ženiť nemali veľa času „preberať“ a dlhšie dvoriť vybranému dievčaťu. Pranostika hovorí o predpovedi počasia na Veľkú noc: „Šiški na ulici, vajca pri peci“.

V Zohore sa fašiangové tradície zachovávajú

Mnoho z fašiangových obyčajov sa v Zohore v takmer nezmenenej podobe zachovalo dodnes. Obradové fašiangové pečivo „šiški“ a „boží milosci“ a rôzne zabíjačkové špeciality sú stále súčasťou fašiangového jedálneho lístka. K fašiangovému veseliu patria aj tradičné zábavy a plesy. Základná škola i materská škola organizujú karneval pre deti a to nielen v priestoroch kultúrneho domu alebo školy či škôlky, ale najnovšie aj na ľadovej ploche na športovom štadióne.

Tradičný Krojovaný fašang

Fašiangové veselie vrcholí už zopár rokov v obci podujatím  Krojovaný fašang. Okrem zábavy, prehliadky krojov, masiek, tomboly a bohatého pohostenia, sa vyhodnocuje aj najkrajšia maska a najkrajší kroj. Pred polnocou sa koná tradičné pochovávanie basy tak, ako to zvykli robiť starí rodičia kedysi.Aj tento rok Občianske združenie Zohorské ozveny v spolupráci s Obecným úradom pripravujú už 14. Krojovaný fašang, ktorý bude 10.2.2023 od 18.00 hodiny v kultúrnom dome v Zohore. Ste srdečne vítaní.

Angelika Kmecová

Recent Posts

Školy aktuálne nečelia ďalšej hrozbe, výučba bude pokračovať

Výučba na slovenských školách bude vo štvrtok plynule pokračovať. Polícia skontrolovala všetky školy, v ktorých…

6 hodín ago

Aktuálne: Nikolasa z Myjavy obvinili za šírenie poplašnej správy

V rámci včerajšieho poobedia (7.5.2024) polícia na linke 158 zaznamenala oznam o nachádzajúcej sa bombe…

8 hodín ago

Mlyny zo Záhoria sa zapoja do Dňa otvorených mlynov v Česku

V sobotu 11. mája 2024 sa po prvýkrát uskutoční v Českej republike Deň otvorených mlynov.…

11 hodín ago

Stupavské hádzanárky vyhrali 1. ligu, sezónu hodnotí tréner

Skvelý úspech sa podaril hádzanárkam HC Tatran Stupava. Ženy zo Záhoria ovládli suverénne 1. ligu,…

12 hodín ago

Deň víťazstva nad fašizmom

Pred 79 rokmi - 8. mája 1945 - sa na európskom kontinente skončil doposiaľ najtragickejší…

16 hodín ago

📷 📺 Sobotište bolo „Mekkou“ habánov viac ako 200 rokov

Na Záhorí v Sobotišti v Trnavskom samosprávnom kraji vzniklo v zrekonštruovanom mlyne múzeum, ktoré pripomína…

1 deň ago