Categories: Brezová pod Bradlom

Pamätník Víťazstvo dostal prednosť pred Štefánikom

Pamätník Víťazstvo bol v roku 1959 inštalovaný v Trnave v priestore, kde stála pôvodne socha Milana Rastislava Štefánika od zakladateľa slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka.

Socha Štefánika, ktorá bola už viackrát premiestnená, sa podľa pôvodného návrhu mala vrátiť na svoje pôvodné miesto a projekt obnovy by mohol námestiu v plnej miere prinavrátiť jeho pôvodný vzhľad v štýle ranej moderny.

Revitalizácia Námestia SNP v Trnave sa oneskorí. Prioritou bude finančne aj technicky náročná rekonštrukcia pamätníka Víťazstvo, ktorý je zo statického hľadiska takmer v havarijnom stave. Ministerstvo obrany Ruskej federácie vyjadrilo prianie, aby pamätník ostal na svojom mieste a deklarovalo ochotu prevziať veľkú časť finančných nákladov spojených s jeho rekonštrukciou na svoje plecia.

V projektovej dokumentácii revitalizácie Námestia SNP sa pôvodne o premiestnení tohto pamätníka neuvažovalo. Pri prieskume prekrytia Trnávky však vysvitlo, že súsošie leží práve v jej bývalom koryte a sčasti aj na storočnom premostení, kde sa nedá počítať s potrebnou únosnosťou podložia. Pamätník je preto viditeľne naklonený a hocikedy môže dôjsť k popraskaniu kamenného obkladu.

Vzhľadom na to, že rekonštrukcia pamätníka na tomto mieste by bola po technickej stránke mimoriadne náročná a projekt obnovy námestia by neúnosne predražila, mestská samospráva navrhla jeho premiestnenie na iné dôstojné miesto. Na tento účel bola navrhnutá Študentská ulica, ktorá je dielom významného architekta Iva Beneša a už v čase jej vzniku sa tam uvažovalo o umiestnení sochárskeho diela.

Podľa zákona o vojnových hroboch, ktorý sa dotýka aj pietnych miest pripomínajúcich vojnové udalosti, však nie je možné zrušiť, prestavať ani presunúť hroby či pamätníky bez písomného súhlasu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Zároveň sa naň vzťahuje bilaterálna rusko-slovenská dohoda o vojnových hroboch. Paralelne s dokončovaním projektovej dokumentácie sa preto uskutočnili aj rokovania so zástupcami ministerstva vnútra a ruskej ambasády, ktorí sprvoti mali pochopenie pre presun súsošia aj jeho dôvody. Zástupcovia Ministerstva obrany Ruskej federácie však neskôr prejavili obavy z citlivosti tohto problému.

 „Pre nich bolo prijateľnejšie rokovať o tom, že pamätník ostane na pôvodnom mieste a ruská strana by prevzala veľkú časť finančných záväzkov spojených s rekonštrukciou na svoje plecia. Momentálne sme teda v situácii, že budeme musieť opätovne rokovať s projektantom o prepracovaní projektovej dokumentácie a hneď ako budeme mať orientačne vyčíslené náklady na samotnú rekonštrukciu pamätníka, prostredníctvom ministerstva vnútra posunieme túto informáciu ruskej strane, ktorá bude zabezpečovať finančné prostriedky,“ povedal Tomáš Guniš, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

 

Pamätník Víťazstvo / Foto zdroj: trnava.sk

Pamätník Víťazstvo bol v roku 1959 inštalovaný v priestore, kde stála pôvodne socha Milana Rastislava Štefánika od zakladateľa slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka. Projekt obnovy, ktorý po zistení statických problémov pamätníka už počítal s jeho premiestnením, mal námestiu v plnej miere prinavrátiť pôvodný vzhľad v štýle ranej moderny a vytvoriť plynulé prepojenie s už zrekonštruovanou časťou parku, náznakovou prezentáciou znovu objavenej Dolnej brány stredovekého mestského opevnenia, Hlavnou ulicou a historickým centrom mesta.

Socha Štefánika, ktorá bola štyrikrát premiestnená, sa mala vrátiť na pôvodné miesto, kde bola v roku 1924 slávnostne odhalená. Na svoje miesto by sa potom mohli vrátiť aj kópie sôch Panny Márie a sv. Jozefa, ktoré zdobili voľakedajší barokový most cez Trnávku približne tam, kde stojí socha Štefánika v súčasnosti. Riečku mala pripomínať aj líniová fontána v šírke jej bývalého toku a rovnaké mostné zábradlie ako pri Knižnici Juraja Fándlyho.

Mesto Trnava však rešpektuje názor ruskej strany a súsošie Víťazstvo ostane na svojom terajšom mieste. Plány obnovy sa preto musia v mnohých ohľadoch zmeniť. Časový horizont rekonštrukcie Námestia SNP bude závisieť aj od toho, či sa zmeny v projekte budú môcť uskutočniť v rámci pôvodnej zmluvy, alebo bude nutné hľadať finančné prostriedky na novú projektovú dokumentáciu.

zdroj: trnava.sk

Redakcia

Recent Posts

Častkov oslávi 630. výročie svojej prvej písomnej zmienky

630. výročie Častkova. Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1394, keď uhorský kráľ…

36 minút ago

Vesna otvorí vodácku sezónu na Baťáku v Skalici

Tento rok Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj zapožičiava Vesnu na otváranie vodáckej sezóny…

5 hodín ago

Senická tržnica už bude otvorená každý deň

Mestská tržnica Senica: Od pondelka 29.apríla 2024 sú na tržnici predajcovia každý deň, nielen soboty.…

6 hodín ago

Zrážka troch áut na D2, rátajte so zdržaním od Záhoria

Nehoda na D2: Na diaľnici pred tunelom Sitina v smere od Lamača sa v ľavom…

10 hodín ago

Záhorie: 20+1 miest, ktoré by ste mali navštíviť

Ak rozmýšľate, ktoré miesta by ste na Záhorí nemali vynechať v plánoch na tento rok, ponúkame…

10 hodín ago

Jazda veteránov zo Záhorskej Bystrice cez Marianku a Stupavu

Milovníci veteránov sa 1. mája 2024 potešia. Klub veteránov organizuje Zraz veteránov a spanilú jazdu…

12 hodín ago