Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Julo Považan – Každý deň je nedeľa

13. januára 2022 - 3. apríla 2022

Kolekcia insitných umelcov v zbierkach Oravskej galérie bola v roku 2021 doplnená veľkorysým darom. Rozšírila sa o diela jedného z najvýznamnejších slovenských insitných maliarov Júliusa Považana.
Spolupráca a priateľstvo maliara a Oravskej galérie sa datujú do 70-tych rokov  minulého storočia, keď sa v galérii intenzívne budovala zbierka insitného umenia. Považanove obrazy sa stali jej bonitou, neoddeliteľne a vyvážene spojené so sochami oravského rezbára Štefana Siváňa. Obrazy Jula Považana majú silu zasiahnuť hlbokým ľudským rozmerom a žiarivosťou, cítiť v nich radosť i žiaľ, prelínanie reality s fantáziou, a to všetko pretavené do poetického jazyka farieb a tvarov. Vďaka obrazom spoznávame aj kus slovenskej histórie, krajinu detstva, tradície Slovenska, jeho ľudové rozprávky, piesne. Tvorba Júliusa Považana však presahuje hranice Slovenska a má širší, medzinárodný charakter.

Vďaka priateľstvu a komunikácii, ktoré pretrvali do dnešných dní, mohla Oravská galéria prijať veľkorysý a vzácny dar dvadsaťpäť olejomalieb, od dcéry Viery Považanovej –Dubnickej, uvedeného v premiére na výstave v Malej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne pod názvom „KAŽDÝ DEŇ JE NEDEĽA“.

Július /Julo/ Považan

Narodil sa 9. augusta 1926 vo Svätom Kríži nad Hronom (dnes Žiar nad Hronom) ako prvorodený syn v rodine železničiara. Svoju paletu opustil v pondelok ráno 21. februára  2011 vo veku nedožitých 85 rokov.

Gymnaziálne štúdiá absolvoval vo Zvolene a v Kláštore pod Znievom, kde aj maturoval. V štúdiách pokračoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor všeobecné lekárstvo. Práve tu sa začala prejavovať jeho potreba po výtvarnej sebarealizácii, Tá bola pokračo­vaním záujmu o kreslenie a maľovanie z detstva a začiatkom niečoho, čo sa stalo neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Po dosiahnutí atestácie z odboru pediatrie v roku 1953, nastúpil do ne­mocnice v Banskej Štiavnici. V nej zastával funkciu pri­mára detského a infekčného oddelenia. Po reorganizácii a zrušení jeho pracoviska v  Banskej Štiavnici nastúpil v roku 1977 pracovať ako primár detského oddelenia v nemocnici. Neskôr bol riaditeľom Nemocnice s poliklinikou v Krupi­ne, kde žil až do svojej smrti. Rád pracoval a vedel, čo je pokora a úcta. Oporou mu bola manželka Katka a  deti Milan a Vierka.

Kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková

Zdroj: muzeum.sk

Podrobnosti

Začiatok:
13. januára 2022
Koniec:
3. apríla 2022

Najbližšie podujatia

Nadchádzajúce udalosti

TE

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist